Przejdź do zawartości
change-font-size Zaloguj

Miejsca pamięci w regionie Miejsca pamięci w regionie

«Powrót

Kamienny Krąg Pamięci w Kielcach

Kamienny Krąg Pamięci w Kielcach

Kompozycja rzeźbiarska nazwana Kamiennym Kręgiem Pamięci znajduje się na skwerze Pamięci Ofiar Katynia przy zbiegu ulic Gagarina i Krakowskiej w Kielcach. W jednym z kamieni umieszczona jest urna z ziemią pochodzącą z grobów Golgoty Wschodu, a w samym kręgu stoi rzeźba „Sen" autorstwa prof. Gustawa Zemły.

 

Kompozycja została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. Historia tego pomysłu sięga 2009 roku. Wtedy w kwietniu w ramach ogólnopolskiej akcji posadzono na skwerze dęby upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej z regionu świętokrzyskiego, a Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska" rozpoczęło starania, by postawić w tym miejscu pomnik.

 

Kamienny Krąg tworzy ułożony regularnie zespół dwunastu surowych łomów kamiennych, które – ustawione pionowo na planie elipsy – tworzą otwarte „świątynne wnętrze". Pozyskano je z rodzimego wapienia, z kamieniołomu w Bolechowicach koło Kielc. Wielkość bloków rośnie stopniowo – od metra przy wejściu do 3,5 metra w części centralnej elipsy. Ważnym elementem kompozycji jest niski poziomy kamienny łom z ewangelicznym napisem „Kamienie wołać będą" oraz ołtarz – kamienny poziomy blok – centrum kręgu z wykutym napisem:

… Bo nie można zakopać pamięci w dołach…

Ten cytat z wiersza o. Eligiusza Dymowskiego jest mottem całego założenia. Blok kamienny przy schodach, po lewej stronie – z napisem Katyń 1940 ma znaczenie symboliczne, odnosi się do wszystkich polskich ofiar i miejsc kaźni stalinowskich na Wschodzie. Płyta memoratywna między Dębami Pamięci a wzgórzem Kamiennego Kręgu zawiera 67 nazwisk zamordowanych kielczan na rozkaz Stalina z dnia 5 marca 1940 r., spoczywających w grobach Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieznanych miejscach.

 

 

Rzeźba „Sen" to centralny element kompozycji. Jest to głowa śpiącej kobiety, ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płyną łzy. Rzeźba ma wymiary 1,1 m x 1,1 m. Miała zostać postawiona na cmentarzu polskim na Krecie. Po śmierci Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane W marcu 2012 r. Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska" otrzymało na własność rzeźbę „Sen" od ROPWiM, by umieścić ją w otoczeniu Dębów Pamięci.

Całość Kamiennego Kręgu Pamięci zaprojektował prof. Gustaw Zemła, a wykonał artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński. Autorką projektu architektoniczno – budowlanego jest Ilona Boroch.