Przejdź do zawartości
change-font-size Zaloguj

Miejsca pamięci w regionie Miejsca pamięci w regionie

Epitafium Katyńskie na Świętym Krzyżu

Epitafium Katyńskie na Świętym Krzyżu

Statua Matki Bożej – Pieta Pamięci i Boleści, w którą wmontowane są trzy kapsuły z ziemią z polskich cmentarzy na Wschodzie, złączone drutem przywiezionym z Miednoje, a pod spodem napis: Katyń. W hołdzie oficerom WP i policjantom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940. To Epitafium Katyńskie, które znajduje się w Bazylice Mniejszej pw. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu.

 

Pieta Katyńska, statua Matki Bożej zwana Pietą Pamięci i Boleści, została podarowana przez Rodzinę Katyńską z Opola. Autorem tej rzeźby jest artysta Marian Nowak, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Wykonał ją z miedzianej blachy, która pozostała, gdy kryto dach katedry w Opolu. Drut został przywieziony z cmentarza Miednoje przez śp. Tadeusza Podkówkę. Obudowę i montaż wykonał Mieczysław Drapała, ówczesny pracownik Elektrowni Opole. Nad wykonaniem Piety czuwał śp. ks. Zdzisław Peszkowski, wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich. W trzech kapsułach, złączonych ze sobą drutem kolczastym, umieścił ziemię przywiezioną z cmentarzy z Charkowa, Katynia i Miednioje. Wokół figury Matki Bożej jest napis:


Pomóż przebaczyć
Golgota Wschodu
Miednoje Katyń Charków

 

Pieta Katyńska znajduje się w klasztorze ojców oblatów od 13 kwietnia 2000 roku. Poświęcił ją wówczas ojciec superior Karol Lipiński, a matką chrzestną była Władysława Drapała z Opola. Pieta początkowo znajdowała się w wirydarzu klasztoru, później przeniesiono ją do kruchty, gdzie znajduje się obecnie.

W 2013 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska", do Piety dodano Epitafium wykonane przez kieleckiego artystę Sławomira Micka. Całość została poświęcona przez ks. Andrzeja Kaszyckiego, kapelana Rodzin Katyńskich w Kielcach podczas uroczystości 29 września.

Fot. www.bieliny.pl