Przejdź do zawartości
change-font-size Zaloguj

Wydarzenia Wydarzenia

«Powrót

VI Marsz Katyński przeszedł ulicami Kielc

VI Marsz Katyński przeszedł ulicami Kielc

Kamienny Krąg Pamięci– Jesteśmy tu ze względu na pamięć o naszych pomordowanych ojcach i dziadkach. Ale my, dzieci zamordowanych powoli odchodzimy. Apeluję do młodych, byście kontynuowali pamięć o tej zbrodni – mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się 12 kwietnia 2019 r. Ulicami Kielc przeszedł VI Marsz Katyński. Jego uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze na skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach.

Pochód, utworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych oraz młodzież szkolną w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, w milczeniu przeszedł ulicami: Sienkiewicza, Małą, do Rynku, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja obchodów.

– Zgromadziliśmy się tutaj, żeby podziękować im za to, że nigdy nie zapomnieli o Polsce – mówiła o ofiarach zbrodni katyńskiej wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Jesteśmy tu razem z tymi, którzy nigdy o tej zbrodni nie pozwolili zapomnieć. To dzięki Rodzinom Katyńskim ta pamięć przetrwała i prawda o tamtych czasach została ukazana światu – podkreślała pani wojewoda.

Pamięć o zmarłych jest wyrazem naszej ludzkiej postawy, szacunek do zmarłych jest wyrazem naszej godności, a pamięć o tamtych ofiarach świadczy o sile ich charakteru – mówiła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Z tą zbrodnią wiąże się również historia kłamstwa. Ta zbrodnia nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego. Zbrodnia katyńska stała się fundamentem PRL-u. Kiedy w 1989 r. odzyskaliśmy niepodległość, prawda o Katyniu stała się fundamentem wolnej Polski – podkreślała Dorota Koczwańska-Kalita.

Następnie uczestnicy marszu przemaszerowali na Skwer Pamięci Ofiar Katynia (u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina), gdzie wspólnie odmówiono modlitwę za pomordowanych, złożono wieńce i zapalono znicze.

Marsz jest jedną z inicjatyw organizowanych w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dla upamiętnienia oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r.

Organizatorami obchodów byli Wojewoda Świętokrzyski, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska".

Źródło: https://www.swietokrzyskie.pro/