Miejsca pamięci w regionie Miejsca pamięci w regionie

Kamienny Krąg Pamięci w Kielcach

Kompozycja rzeźbiarska nazwana Kamiennym Kręgiem Pamięci znajduje się na skwerze Pamięci Ofiar Katynia przy zbiegu ulic Gagarina i Krakowskiej w Kielcach. W jednym z kamieni umieszczona jest urna z ziemią pochodzącą z grobów Golgoty Wschodu, a w samym kręgu stoi rzeźba „Sen" autorstwa prof. Gustawa Zemły.

Tablica pamięci Żołnierzy Września 1939 r. na ścianie katedry w Kielcach

W 2005 roku, w 65 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, na południowej ścianie kieleckiej katedry wmurowano tablicę poświęconą pamięci Żołnierzy Września, oficerów Wojska Polskiego i policji, zamordowanych przez NKWD. Była to inicjatywa Jana Banaśkiewicza, członka Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska". Tablicę ufundowała Rada Miasta Kielce.

Tablica pamięci ofiar Sybiru na ścianie katedry w Kielcach

Tablica upamiętnia cierpienia Polaków zsyłanych na Sybir od II połowy XVIII wieku, kiedy to po konfederacji barskiej Rosjanie wywieźli w głąb Rosji ponad 14 tys. konfederatów, aż po wiek XX, uwzględniając ofiary stalinizmu. Tablica została w 1998 roku ufundowana przez Związek Sybiraków.

Skwer im. Ofiar Katynia w Chmielniku

To wyjątkowe miejsce w Chmielniku przypominające mieszkańcom o Golgocie Wschodu i tragicznych losach chmielniczan, którzy zginęli z rąk NKWD. Ofiary sowieckiej zbrodni upamiętnia tutaj m. in. Krzyż Katyński na ścianie pamięci, Dąb Katyński, głaz pamiątkowy i tablice memoratywne.

Epitafium Katyńskie na Świętym Krzyżu

Statua Matki Bożej – Pieta Pamięci i Boleści, w którą wmontowane są trzy kapsuły z ziemią z polskich cmentarzy na Wschodzie, złączone drutem przywiezionym z Miednoje, a pod spodem napis: Katyń. W hołdzie oficerom WP i policjantom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940. To Epitafium Katyńskie, które znajduje się w Bazylice Mniejszej pw. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu.

Pomnik Katyński na cmentarzu Partyzanckim w Kielcach

Lokalizacja jest nieprzypadkowa – pomnik stanął w miejscu, w którym przez lata przed Wszystkimi Świętymi ktoś ukradkiem stawiał brzozowe krzyże z nazwą: Katyń. Znikały one następnej nocy. To symboliczny grób pomordowanych przez NKWD i ukrytych w dołach w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.

Pomnik Sybiraków na cmentarzu Starym w Kielcach

To pionowa płyta stojąca przy wewnętrznej stronie muru cmentarza, z fragmentem więziennej kraty w górnej części. Postawili ją „Sybiracy Sybirakom", by upamiętnić cierpienia więzionych i zesłanych na Sybir – w wielu przypadkach były to rodziny polskich oficerów, których ciała zakopano w Katyniu, Charkowie i innych miejscach.

Pomnik Trzech Krzyży w Hucie Szklanej

Monument, zwany też Świętokrzyską Golgotą Wschodu, składa się z trzech stalowych krzyży z napisami: Katyń, Charków, Miednoje. Stoi u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego na terenie gminy Bieliny.