Wydarzenia
Nagroda Miasta Kielce dla Anny Łakomiec
Prezes Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska" Anna Łakomiec znalazła się wśród laureatów Nagrody Miasta Kielce. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 lutego 2020 roku w Kieleckim Centrum Kultury.
Kolejny członek "Kieleckiej Rodziny Katyńskiej" uhonorowany nagrodą Świadek Historii
Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska", wnuczka oficera zamordowanego przez NKWD, została uhonorowana nagrodą Świadek Historii, którą po raz ósmy przyznał Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
W 80 rocznicę sowieckiej agresji uczciliśmy pamięć ofiar stalinizmu
17 września 1939 roku, gdy wojska radzieckie napadły na Polskę, rozpoczęła się akcja wyniszczania ludności polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej oraz masowe deportacje w głąb ZSRR. W 80 rocznicę tego wydarzenia członkowie "Kieleckiej Rodziny Katyńskiej" oraz Związku Sybiraków, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji i organizacji społecznych oraz szkół złożyli wieńce i zapalili znicze przy Pomniku Ofiar Sybiru na Cmentarzu Starym w Kielcach oraz przed Pomnikiem Katyńskim.
VI Marsz Katyński przeszedł ulicami Kielc
– Jesteśmy tu ze względu na pamięć o naszych pomordowanych ojcach i dziadkach. Ale my, dzieci zamordowanych powoli odchodzimy. Apeluję do młodych, byście kontynuowali pamięć o tej zbrodni – mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się 12 kwietnia 2019 r. Ulicami Kielc przeszedł VI Marsz Katyński. Jego uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze na skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach.
Przekaż 1% na Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska"
Informujemy, że Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska jest już wpisane na listę Organizacji Pożytku Publicznego i ma prawo do pozyskiwania 1% podatku. Osoby, które chcą wspomóc w ten sposób naszą organizację, w deklaracji podatkowej w odpowiednim polu powinny wpisać nr KRS Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" - 0000237583.
Nagrody Świadek Historii dla zasłużonych kielczan
Jan Banaśkiewicz, członek Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" oraz Robert Mazur z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który współpracował z „Kielecką Rodziną Katyńską" przy przygotowaniu rekonstrukcji historycznych podczas Marszu Katyńskiego – zostali laureatami tegorocznej nagrody Świadek Historii, którą przyznaje kapituła pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Marsz pamięci Ofiar Katynia przeszedł ulicami Kielc 13 kwietnia 2015 roku. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a główne uroczystości odbyły się przy pomnikach na cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Święto przypada w rocznicę ujawnienia przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów.
Nagroda Miasta Kielce dla Pawła Piertusińskiego
Paweł Pietrusiński, artysta rzeźbiarz, który we współpracy z prof. Gustawem Zemłą zrealizował aranżację rzeźbiarską Wzgórza Katyńskiego w Kielcach, jest laureatem Nagrody Miasta Kielce za 2014 rok. Wyróżnionych uhonorowano podczas gali, która odbyła się 16 lutego 2015 roku w Kieleckim Centrum Kultury.
Kwesta na rozbudowę Pomnika Katyńskiego
W dniach 1-2 listopada 2014 roku na Cmentarzu Partyzanckim przy Pomniku Katyńskim w Kielcach przedstawiciele Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" będą prowadzić kwestę na rozbudowę pomnika. Zostanie on uzupełniony o 212 nazwisk osób zamordowanych przez NKWD. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy.
Zmiany w Zarządzie Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska"
Na Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska", które odbyło się 2 października 2014 roku, wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia. Nowe osoby w jego składzie to Jolanta Kulińska i Anna Fankanowska.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu
Zbieramy pieniądze na rozbudowę Pomnika Katyńskiego
Do Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach chcemy dodać kolejne tablice z nazwiskami ofiar NKWD. To osoby, których tożsamość udało się ustalić i potwierdzić w trakcie wieloletnich badań nad historią Zbrodni Katyńskiej. Liczymy na ofiarność społeczeństwa Kielc i regionu oraz na poparcie idei upamiętnienia ofiar stalinowskiego mordu. W ramach zbiórki publicznej Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska" rozprowadza cegiełki, z których dochód jest przeznaczony na rozbudowę pomnika. Pieniądze można również wpłacać na nasze konto.
Pamiętali o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Kapelan Kieleckiej Rodziny Katyńskiej laureatem Nagrody Miasta Kielce
Ksiądz prałat Andrzej Kaszycki, kapelan Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska" oraz kieleckiego oddziału Związku Sybiraków, znalazł się w dziesięcioosobowym gronie laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2013 rok. To prestiżowe wyróżnienie odebrał z rąk prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Boguckiego podczas gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury w poniedziałek, 10 lutego.
"Zwracam się do młodzieży, niech pamiętają o tych chwilach" - kieleckie obchody 74 rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Sybir
Głód, chłód i ciężka praca ponad ludzką miarę, za kawałek chleba - taki los czekał ludność deportowaną przez Armię Czerwoną w 1940 roku, w głąb ZSRR. W poniedziałek, 10 lutego, minęła 74. rocznica pierwszej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię. Spotkanie upamiętniające te wydarzenia, odbyło się przy pomniku Sybiraków, a następnie przy pomniku Katyńskim w Kielcach.
"Kamienny krąg pamięci" ku czci ofiar Katynia powstaje w Kielcach
Trwają prace nad zagospodarowaniem skweru Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach przy zbiegu ulic Gagarina i Krakowskiej. Na początku lutego 2014 roku wykonawcy robili „przymiarki" w terenie, na którym stanie rzeźba „Sen" autorstwa prof. Kazimierza Gustawa Zemły. Całość „kamiennego kręgu pamięci" zaprojektował prof. Zemła, a wykonał artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński. Inwestycja powinna się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy.
Spotkanie opłatkowe
Odkryto nieznany dokument katyński
Nieznane dotychczas, 8-stronicowe zeznanie płk Johna H. Van Vlieta Jra, złożone w Paryżu w maju 1945 r., odnalazła Krystyna Piórkowska - badaczka archiwów katyńskich w USA i Wielkiej Brytanii. Dokument jest relacją świadka z ekshumacji w lesie katyńskim 13 maja 1943 r. Został zaprezentowany podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, która odbyła się 8 stycznia 2014 r.