Przejdź do zawartości
change-font-size Zaloguj

Wydarzenia Wydarzenia

Poświęcenie Epitafium Katyńskiego na Świętym Krzyżu

Poświęcenie Epitafium Katyńskiego na Świętym Krzyżu

„W hołdzie oficerom WP i policjantom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940" – taka jest treść Epitafium Katyńskiego, które podczas uroczystości w niedzielę, 29 września 2013 roku, poświęcono w Bazylice Mniejszej pw. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu.

 

Mszy świętej przewodniczył ks. Andrzej Kaszycki, kapelan Rodzin Katyńskich w Kielcach. Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie Epitafium.

Epitafium powstało dzięki staraniom Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska". – Nasze Stowarzyszenie jest strażnikiem pamięci, świadkiem historii naszych zamordowanych ojców, dziadków, krewnych, którzy leżą w grobach Katynia, Charkowa, Miednoje, Kuropat, Bykowni i innych jeszcze nieznanych miejscach. Tu przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata, może staną przed tą tablicą i zastanowią się, co wydarzyło się wiosną 1940 roku, bo w szkole im tego nie powiedzieli, a świadkowie już nie żyją – mówiła podczas uroczystości Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska".

W Epitafium wmontowana została Pieta Katyńska, statua Matki Bożej zwana Pietą Pamięci i Boleści, podarowana przez Rodzinę Katyńską z Opola. Autorem rzeźby jest artysta Marian Nowak, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Pieta Katyńska znajduje się w klasztorze ojców oblatów od 2000 roku. Ma ona trzy kapsuły z ziemią przywiezioną z Charkowa, Katynia i Miednioje przez śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego, wieloletniego kapelana Rodzin Katyńskich.

 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Epitafium Katyńskiego

 

Anna Łakomiec podziękowała darczyńcom, dzięki którym mogło powstać to Epitafium. Są to: Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, NSZZ „Solidarność" Region Świętokrzyski w Kielcach, Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Opolu.

Oprawę mszy przygotował zespół „Echo Łysicy" z Bielin. Na uroczystość, oprócz członków Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska", przybyli posłowie Maria Zuba i Krzysztof Lipiec, Jan Sobolewski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, przedstawiciele władz gminy Bieliny z wójtem Sławomirem Kopaczem i przewodniczącym Rady Gminy Markiem Nowakowskim. Obecny był również autor Epitafium, kielecki artysta Sławomir Micek.

 

Zdjęcia użyczone przez gminę Bieliny

Więcej zdjęć na www.bieliny.pl