Lokalizacja jest nieprzypadkowa – pomnik stanął w miejscu, w którym przez lata przed Wszystkimi Świętymi ktoś ukradkiem stawiał brzozowe krzyże z nazwą: Katyń. Znikały one następnej nocy. To symboliczny grób pomordowanych przez NKWD i ukrytych w dołach w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.
Po obydwu stronach płaskorzeźby z Matką Boską Katyńską stoją tablice z czarnego granitu z nazwiskami osób pomordowanych związanych z Kielecczyzną. Pomnik jest usytuowany przy głównej alei, po lewej stronie, zaraz za wejściem na cmentarz od ul. Ściegiennego.
Pomnik powstał 28 października 1990 z inicjatywy Związku Żołnierzy Armii Krajowej i społeczeństwa Kielecczyzny. Był to bardzo ważny dzień dla Rodzin Katyńskich, bo krewni zamordowanych mieli się od tego czasu gdzie spotykać w rocznice związane z historią Zbrodni Katyńskiej, aby pomodlić się, zapalić znicz, stanąć w zadumie nad symboliczną mogiłą i przenieść się myślami tam, gdzie leżą bliskie osoby.
Budowę sfinansowano ze składek społecznych. Początkowo nie było wyszczególnionych na tablicach nazwisk pomordowanych. W 1996 roku pomnik rozbudowano o tablice z nazwiskami 184 osób dzięki inż. Henrykowi Dłużewskiemu ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Janowi Banaśkiewiczowi z Kieleckiej Rodziny Katyńskiej. W planach jest rozbudowa o kolejne tablice z nazwiskami.
Rodziny Katyńskie oraz członkowie Związku Sybiraków spotykają się przy tym pomniku kilka razy w roku, m. in. w rocznicę I i II wywózki Polaków na Sybir, w rocznicę wydania przez władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich oficerów, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Dniu Sybiraka. Zapowiedzi tych spotkań zamieszczamy na bieżąco w zakładce Najbliższe spotkania.