To pionowa płyta stojąca przy wewnętrznej stronie muru cmentarza, z fragmentem więziennej kraty w górnej części. Postawili ją „Sybiracy Sybirakom", by upamiętnić cierpienia więzionych i zesłanych na Sybir – w wielu przypadkach były to rodziny polskich oficerów, których ciała zakopano w Katyniu, Charkowie i innych miejscach.
Pomnik jest zlokalizowany w pobliżu budynku administracyjnego cmentarza Starego, zaraz przy wejściu na cmentarz, po prawej stronie. Inicjatorem i fundatorem jest oddział wojewódzki Związku Sybiraków w Kielcach. Na płycie widnieje napis:
Pamięci
tych którzy
cierpieli i ginęli
w więzieniach
łagrach i zesłaniach
Sybiru
spoczywajcie w Panu
Sybirakom Sybiracy
Kielce 1994
Cierpienia Sybiraków symbolizują kajdany i ciernie umieszczone pod napisem. Od 1996 roku do muru cmentarnego po obydwu stronach pomnika mocowane były tabliczki z nazwiskami osób, które zmarły w więzieniach, obozach pracy i osadach przesiedleńców na Sybirze.
Pomnik jest miejscem wspólnych spotkań Rodzin Katyńskich i Sybiraków podczas uroczystości rocznicowych, bowiem losy członków rodzin obydwu stowarzyszeń często były ze sobą nierozerwalnie splecione – w wielu przypadkach ojca rodziny rozstrzelało NKWD, a matka z dziećmi została przesiedlona w głąb Związku Radzieckiego, żyjąc tam i pracując w skrajnie ciężkich warunkach.