Przejdź do zawartości
change-font-size Zaloguj

Miejsca pamięci w regionie Miejsca pamięci w regionie

«Powrót

Skwer im. Ofiar Katynia w Chmielniku

Skwer im. Ofiar Katynia w Chmielniku

To wyjątkowe miejsce w Chmielniku przypominające mieszkańcom o Golgocie Wschodu i tragicznych losach chmielniczan, którzy zginęli z rąk NKWD. Ofiary sowieckiej zbrodni upamiętnia tutaj m. in. Krzyż Katyński na ścianie pamięci, Dąb Katyński, głaz pamiątkowy i tablice memoratywne.

 

W kwietniu 2010 roku, z okazji 70 rocznicy mordu katyńskiego, skwerowi znajdującemu się w ciągu ul. Witosa w Chmielniku Rada Miejska nadała imię Ofiar Katynia. Z takim wnioskiem do Rady wystąpiły chmielnickie szkoły zaangażowane w projekt „Katyń – ocalić od zapomnienia": Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego oraz Gimnazjum im. generała Kazimierza Tańskiego.

W tym samym roku, kilka dni wcześniej, odsłonięto na skwerze głaz z tablicą poświęconą zamordowanemu w Charkowie pułkownikowi Jerzemu Nadolskiemu i zasadzono Dąb Katyński.

Następnie, w związku z wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku, kiedy polska delegacja z prezydentem RP na czele zginęła w katastrofie, lecąc na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej, gmina ufundowała na skwerze tablicę upamiętniająca tę tragedię o następującej treści:

Pamięci Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz członków delegacji państwowej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w drodze do Katynia w dn. 10 kwietnia 2010 roku. Chmielniczanie

Uroczyste odsłonięcie Krzyża Katyńskiego, postawionego również ze środków gminy, nastąpiło 13 kwietnia 2011r. podczas obchodów Dnia Katyńskiego. Jednocześnie odsłonięto tablicę upamiętniającą związanych z Chmielnikiem policjantów II RP, zamordowanych wiosną 1940r. w Twerze i Bykowni.

W kwietniu 2012 roku, w 72 rocznicę Zbrodni Katyńskiej na ścianie pamięci na skwerze odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego II RP związanych z ziemią chmielnicką – jeńców Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska, zamordowanych wiosną 1940 r. Byli to: por. rez. Aleksander Józef Bicz, por. art. rez. Stanisław Pałyga, ppor. rez. Feliks Gawryś, ppor. piech. rez. Roman Pawłowski, wachm. Władysław Małkowski.


Zdjęcie użyczone przez gminę Chmielnik
Tekst na podstawie materiałów udostępnionych przez gminę Chmielnik


Więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcia Krzyża Katyńskiego w Chmielniku na www.chmielnik.com